Yevhen Konoplyanka

Yevhen Olehovych Konoplyanka (Ukrainisht: Євген Олегович Коноплянка; lindur më 29 shtator1989) është një futbollist profesionist ukrainas i cili luan si anësor për klubin ukrainas Shakhtar Donetsk dhe kombëtaren ukrainse.

Yevhen Konoplyanka

Konoplyanka me Dnipron në vitin 2011
Personal information
Full name Yevhen Olegovych Konoplyanka
Date of birth (1989-09-29) 29 Shtator 1989 (32 vjeç)
Place of birth Kirovohrad, Ukrainë
Height 1.78 m (5 ft 10 in)[1]
Position(s) Anësor
Club information
Current team
Shakhtar Donetsk
Number 15
Youth career
2002–2004 Olimpik Kirovohrad
2004–2005 Sports school 2 (Kirovohrad)
2006 Dnipro Dnipropetrovsk
Senior career*
Years Team Apps (Gls)
2007–2015 Dnipro Dnipropetrovsk 157 (35)
2015–2017 Sevilla 32 (4)
2016–2017 Schalke 04 (huazim) 17 (1)
2017–2019 Schalke 04 40 (5)
2019– Shakhtar Donetsk 18 (3)
National team
2006 Ukraina U17 3 (2)
2007–2008 Ukraina U19 9 (3)
2008–2011 Ukraina U21 16 (5)
2010– Ukraina 85 (21)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 26 qershor 2020
‡ National team caps and goals correct as of 14 tetor 2019

Konoplyanka debutoi me Ukrainën në vitin 2010, dhe që nga ajo kohë ka luajtur më shumë se 80 ndeshje dhe ka shënuar më shumë se 20 gola. Ai përfaqsoi vendin e tij në UEFA Euro 2012, ku Ukraina ishte një nga dy vendet organizatore dhe UEFA Euro 2016, si dhe është tre herë fituesi i çmimit Futbollisti Ukrainas i Vitit.

. . . Yevhen Konoplyanka . . .

Në moshën 7 vjeç, Konoplyanka nënshkroi për një klasë karateje, ku në të njëjtën kohë luante edhe futboll, duke fituar edhe rripin e zi.[2] Ai është një produkt i akademisë së FC Olimpik Kirovohrad dhe i trajnerit Yuriy Kevlich.[2] Ai gjithashtu luajti në Kampionatin Kombëtar Ukrainas të të Rinjëve, duke përfaqsuar DYuSSh-2 Kirovohrad.

Konoplyanka u bashkua me FC Dnipro Dnipropetrovsk në moshën 16 vjeç.[2] Në dimrin e vitit 2006, ai u promovua në skuadrën e rezervave të Dnipro Dnipropetrovsk me një pagë fillestare 300 $.[3]

Debutimi i tij me skuadrën e parë erdhi më 26 gusht 2007 në barazimin pa gola kundër Hoverla UzhhorodPremier Ligës Ukrainase; ai u aktivizua në minutat e fundit të ndeshjes në vend të Jaba Kankava.[4] Goli i tij i parë në Premier Ligën Ukrainase erdhi më 28 shkurt 2010 në një ndeshje në shtëpi kundër Zorya Luhansk e cila u mbyll në barazim 2–2.[5] Në pjesën e dytë të sezonit 2009–10, Konoplyanka i nisi si titullar dhe luajti 90 minuta në të gjitha ndeshjet e mbetura të sezonit.

Në mars 2011, trajneri në largim i Dynamo Kyiv, Oleh Luzhny, shprehu dëshirën e tij për të pasur Konoplyankën në skuadrën e tij, me Dynamon e cila do t’i bënte një ofertë 14 milion klubit të lojtarit.[6] Në përgjigje, trajneri i Dnipros Juande Ramos i vendosi një çmim të madh lojtarit që varjonte nga 50 në 60 milion €; ai komentuar: “Në urdhër për të ndërtuar një skuadër të mirë, lojtarët e mirë duhet të qëndrojnë këtu”.[7]

Në janar 2014, Konoplyanka ishte pranë transferimit te klubi anglez Liverpool për 16 milion £, e cila ishte klauzola e tij e lirimit, megjithatë, presidenti i Dnipros Ihor Kolomoyskyi refuzoi transferimi.[8]

Konoplyanka në një duel me suedezin Mikael LustigUEFA Euro 2012.

Konoplyanka bëri debutimin e tij ndërkombëtar më 25 maj 2010, duke luajtur 90 minuta në fitoren 4–0 kundër LituanisëKharkiv. Katër ditë më vonë në Arena Lviv, ai shënoi golin e barazimit të Ukrainës e cila përmbysi disavantazhin kundër Rumanisë duke fituar ndeshjen me rezultatin 3–2.

Në turnamentin e Euro 2012, Konoplyanka luajti si titullar në të tre ndeshjet e kombëtares, duke asistuar golin e fitores së Andriy Shevchenko në ndeshjen e parë kundër Suedisë. Megjithatë, kjo fitore ishte e pavlefshme pasi Ukraina u eleminua në fazën e grupeve.

Më 11 shtator 2012, Konoplyanka shënoi një gol nga një distancë e largët në barazimin 1–1 kundër AnglisëWembley Stadium, në një ndeshje të vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës 2014. BBC tha për performancën e tij: “Yevhen Konoplyanka i madh zhvilloi në një paraqitje mjeshtërore në mesfushë.[9]

. . . Yevhen Konoplyanka . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . Yevhen Konoplyanka . . .

Previous post Pedagogjia e Leon Tolstoit
Next post Pandemia e COVID-19 në Palestinë