Valonia

article - Valonia

Valonia (Frëngjisht: Wallonie; Gjermanisht: Wallonien ose Wallonie; Holandisht: Wallonië) është një nga tre rajonet e Belgjikës – së bashku me Flandrën dhe Brukselin.

RajonStampa:SHORTDESC:Rajon
Valonia
Wallonie (Frëngjisht)
Wallonien (Gjermanisht)
Wallonië (Holandisht)
Rajon

[[Flamuri|Flag]]
Popullsia

  Total 3,648,206
Faqja zyrtare www.wallonie.be

Duke mbuluar pjesën jugore të vendit, Valonia është kryesisht frëngjishtfolëse dhe përbën 55% të territorit të Belgjikës, por vetëm një të tretën e popullsisë së saj. Rajoni i Valonisë nuk u bashkua me Komunitetin Francez të Belgjikës, i cili është subjekti politik përgjegjës për çështjet që lidhen kryesisht me kulturën dhe arsimin, sepse Komuniteti Francez i Belgjikës përfshin si Valoninë ashtu edhe Rajonin dygjuhësh të Kryeqytetit të Brukselit.

Ekziston një pakicë që flet gjermanisht në Valoninë lindore, që rezulton nga aneksimi i tre kantoneve më parë pjesë e Perandorisë Gjermane në përfundim të Luftës së Parë Botërore. Ky komunitet përfaqëson më pak se 1% të popullsisë belge. Ai formon komunitetin gjermanishtfolës të Belgjikës, i cili ka qeverinë dhe parlamentin e vet për çështje të lidhura me kulturën.

Gjatë revolucionit industrial, Valonia ishte e dyta pas Mbretërisë së Bashkuar në industrializim, duke përfituar nga depozitat e saj të mëdha të qymyrit dhe hekurit. Kjo i solli rajonit pasuri, dhe nga fillimi i shekullit 19 deri në mesin e shekullit 20, Valonia ishte gjysma më e begatë e Belgjikës. Që nga Lufta e Dytë Botërore, rëndësia e industrisë së rëndë është zvogëluar shumë, dhe Rajoni Flamand ka tejkaluar Valoninë në pasuri pasi Valonia ka rënë ekonomikisht. Valonia tani vuan nga papunësia e lartë dhe ka një PBB dukshëm më të ulët për frymë sesa Flandria. Pabarazitë ekonomike dhe ndarja gjuhësore midis të dyve janë burimet kryesore të konflikteve politike në Belgjikë dhe një faktor kryesor në separatizmin flamand.

Kryeqyteti i Valonisë është Namur, dhe qyteti më i populluar është Liège. Shumica e qyteteve kryesore të Valonisë dhe dy të tretat e popullsisë së saj shtrihen përgjatë luginës Sambre dhe Meuse, ish-shtylla industriale e Belgjikës. Në veri të kësaj lugine, Valonia shtrihet në Rrafshnaltën Qendrore Belgjike, e cila, si Flandria, është një zonë relativisht e sheshtë dhe pjellore bujqësore. Jugu dhe juglindja e Wallonisë përbëhet nga Ardennes, një shtrirje e malësisë së pyllëzuar që është më pak e populluar.

Wallonia kufizohet me Flandrën dhe Holandën (provinca e Limburgut) në veri, Francën (Grand Est dhe Hauts-de-France) në jug dhe perëndim, dhe Gjermaninë (Nordrhein-Westfalen dhe Rheinland-Pfalz) dhe Luksemburgun (Capellen, Clervaux, Esch-sur-Alzette, Redange dhe Wiltz) në lindje. Valonia ka qenë anëtare e Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë që nga viti 1980.

. . . Valonia . . .

Valonia është pa dalje në det, me një sipërfaqe prej 16,901 km2, ose 55 përqind të sipërfaqes së përgjithshme të Belgjikës. Lugina Sambre dhe Meuse, nga Liège (70 m) në Charleroi (120 m) është një lumë i ngulitur në një linjë prishjeje që ndan Belgjikën e Mesme (lartësi 100–200 m) dhe Belgjikën e Lartë (200–700 m). Kjo linjë e prishjes korrespondon me një pjesë të bregdetit jugor të London-Brabant Massif. Lugina, së bashku me luginat Haine dhe Vesdre formojnë sillon industriel, qendrën historike të industrisë belge të qymyrit dhe prodhimit të çelikut, dhe quhet gjithashtu shtylla industriale valonase. Për shkak të historisë së tyre të gjatë industriale historike, disa segmente të luginës kanë marrë emra të veçantë: Borinage, rreth Mons, Centre, rreth La Louvière, Pays Noir, rreth Charleroi dhe Basse-Sambre, pranë Namur.

Në veri të luginës Sambre dhe Meuse shtrihet rrafshnalta Belgjike Qendrore, e cila karakterizohet nga bujqësia intensive. Pjesa valonase e kësaj pllaje është e ndarë tradicionalisht në disa rajone: Brabanti valonas rreth Nivelles, Hainaut Perëndimore (frëngjisht: Wallonie picarde, rreth Tournai) dhe Hesbaye rreth Waremme. Në jug të sillon industriel, toka është më e ashpër dhe karakterizohet nga bujqësia më e gjerë. Tradicionalisht ndahet në rajonet e Entre-Sambre-et-Meuse, Condroz, FagneFamenne, Ardennes dhe Vendi i Herve, si dhe Lorenin Belg rreth Arlon dhe Virton. Ndarja e tij në Condroz, Famenne, Calestienne, Ardennen (përfshirë Thiérache) dhe Loreni belg (që përfshin Gaume) është më reflektuese e gjeografisë fizike. Rajoni më i madh, Ardennes, është një pllajë e dendur pyjore me shpella dhe gryka të vogla. Ajo është nikoqire e shumicës së kafshëve të egra të Belgjikës, por pak kapaciteteve bujqësore. Kjo zonë shtrihet në perëndim në Francë dhe në lindje deri në Eifel në Gjermani përmes pllajës High Fens, në të cilën Signal de Botrange formon pikën më të lartë në Belgjikë në 694 metra.

Rajoni i Valonisë mbulon 16,901 km2 dhe është i ndarë në pesë provinca, 20 qarqe dhe 262 qytete ose komuna.

Provinca Kryeqyteti Popullsia
(1 janar 2019)[1]
Sipërfaqja[2] Densiteti
1 Hainaut (Henegouwen) Mons (Bergen) 1,344,241 3,813 km2 (1,472 sq mi) 353/km2 (910/sq mi)
2 Liège (Luik) Liège (Luik) 1,106,992 3,857 km2 (1,489 sq mi) 288/km2 (750/sq mi)
3 Luksemburgu (Luxemburg) Arlon (Aarlen) 284,638 4,459 km2 (1,722 sq mi) 64/km2 (170/sq mi)
4 Namur (Namen) Namur (Namen) 494,325 3,675 km2 (1,419 sq mi) 135/km2 (350/sq mi)
5 Brabanti valonase (Waals-Brabant) Wavre (Waver) 403,599 1,097 km2 (424 sq mi) 368/km2 (950/sq mi)

The province of Walloon Brabant is the most recent one, being formed in 1995 after the splitting of the province of Brabant.

image_skyline e Liège me Meuse
image_skyline e Namur me Sambre

. . . Valonia . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . Valonia . . .

Previous post Suzi Prizreni
Next post Santiago