Trëndafili i Bardhë

Trëndafili i Bardhë (Gjermanisht: Weiße Rose) ishte një grup jo i dhunshëm, rezistencë intelektuale në Rajhun e Tretë i udhëhequr nga një grup studentësh përfshirë Hans dhe Sophie Scholl. Ata ndoqën Universitetin e Mynihut. Grupi zhvilloi një fletëpalosje anonime dhe fushatë grafiti që kërkonte kundërshtim aktiv ndaj regjimit nazist. Aktivitetet e tyre filluan në Mynih më 27 qershor 1942 dhe përfunduan me arrestimin e grupit kryesor nga Gestapo më 18 shkurt 1943.[1] Ata, si dhe anëtarët dhe mbështetësit e tjerë të grupit që vazhduan shpërndarjen e pamfleteve, u përballën me gjykime të shfaqjes nga Gjykata Popullore (Volksgerichtshof) naziste dhe shumë prej tyre u dënuan me vdekje ose burgim.

Monumenti i “Weiße Rose” përpara Universitetit Ludwig Maximilian të Mynihut

Hans, Sophie Scholl dhe Christoph Probst u ekzekutuan nga gijotina katër ditë pas arrestimit, më 22 shkurt 1943. Gjatë gjykimit, Sophie ndërpreu gjyqtarin shumë herë. Asnjë të pandehur nuk u dha asnjë mundësi për të folur.

Grupi shkroi, shtypi dhe shpërndau fillimisht broshurat e tyre në rajonin më të madh të Mynihut. Më vonë, transportuesit e fshehtë sollën kopje në qytete të tjera, kryesisht në pjesët jugore të Gjermanisë. Gjithsej, Trëndafili i Bardhë ishte autori i gjashtë fletëpalosjeve, të cilat u shumëzuan dhe u përhapën, në një total prej rreth 15,000 kopjesh. Ata denoncuan krimet dhe shtypjen e regjimit nazist dhe bënë thirrje për rezistencë. Në broshurën e tyre të dytë, ata denoncuan hapur persekutimin dhe vrasjen masive të hebrenjve. Në kohën e arrestimit, anëtarët e Trëndafilit të Bardhë ishin gati të krijonin kontakte me grupe të tjera rezistente gjermane si Rrethi Kreisau ose Schulze-Boysen / grupi Harnack i Orkestrës së Kuqe. Sot, Trëndafili i Bardhë është i njohur si brenda Gjermanisë ashtu edhe në të gjithë botën.

. . . Trëndafili i Bardhë . . .

Studentët nga Universiteti i Mynihut përbënin thelbin e Trëndafilit të Bardhë: vëllezërit e motrat Hans Scholl dhe Sophie Scholl, Alexander Schmorell, Willi Graf, Christoph Probst, dhe Kurt Huber, një profesor i filozofisë dhe muzikologjisë. Ata u mbështetën nga njerëz të tjerë, përfshirë: Otto Aicher, Theodor Haecker, Anneliese Graf, Traute Lafrenz, Katharina Schüddekopf, Lieselotte “Lilo” Ramdohr, Jürgen Wittenstein, Falk Harnack, Marie-Luise Jahn, Hubert Furtwängler, Wilhelm Geyer, Manfred Eickemeyer, Josef Söhngen, Heinrich Guter, Heinrich Bollinger, Wilhelm Bollinger, Helmut Bauer, Harald Dohrn, Hans Conrad Leipelt, Gisela Schertling, Rudi Alt, Michael Brink, Lilo Dreyfeldt, Josef Furtmeier, Günter Ammon, Fred Thieler, dhe Wolfgang Jaeger.[2][3] Shumica ishin në të njëzetat e tyre të para. Wilhelm Geyer mësoi Alexander Schmorell se si të bënte shabllonët e kallajit të përdorur në fushatën e mbishkrimeve. Eugen Grimminger nga Shtutgarti financoi operacionet e tyre. Grimminger u arrestua më 2 mars 1943, u dënua me dhjetë vjet në një institucion penal për tradhëti të lartë nga “Gjykata Popullore” më 19 prill 1943 dhe u burgos në institucionin penal Ludwigsburg deri në prill 1945. Gruaja e tij Jenny u vra në kampin e shfarosjes Auschwitz-Birkenau, me sa duket më 2 dhjetor 1943. Sekretarja e Grimminger Tilly Hahn kontribuoi me fondet e saj për kauzën dhe veproi si ndërmjetës për Grimminger dhe grupin në Mynih. Ajo shpesh mbante pajisje të tilla si zarfe, letër dhe një makinë shtesë dublikuese nga Shtutgarti në Mynih. Përveç kësaj, një grup studentësh në qytetin e Ulm shpërndanë një numër të fletëpalosjeve të grupit dhe u arrestuan dhe u gjykuan. Midis këtij grupi ishin shoqja e fëmijërisë së Sophie Scholl Susanne Hirzel dhe vëllai i saj adoleshent Hans Hirzel dhe Franz Josef Müller.[4] Në Hamburg, një grup studentësh përfshirë Reinhold Meyer, Albert Suhr, Heinz Kucharski, Margaretha Rothe, Rudolf Degkwitz, Ursula de Boor, Hannelore Willbrandt, Karl Ludwig Schneider, Ilse Ledien, Eva von Dumreicher, Dorothea Zill, Apelles Maria Leobeczko, u formua si një grup rezistence kundër regjimit Nacional Socialist dhe shpërndau fletëpalosjet e grupit.[5]

  • Alexander Schmorell
  • Kurt Huber
  • Lilo Ramdohr në zyrën e regjistrimit me Carl G. Fürst në Mynih, shkurt 1944
  • Margaretha Rothe

. . . Trëndafili i Bardhë . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . Trëndafili i Bardhë . . .

Previous post Sara Sheffield
Next post Harbi