Santiago

Santiago ose Santiago i Kilit është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kilit. Santiago ndodhet në luginën qendrore të vendit, në një lartësi prej 520m mbi nivelin e detit.

PlaceStampa:SHORTDESC:Place
Santiago

Flag

Stema
Popullsia

  Total (2.009) 5,145,599
Demonym(s) Santiaguinos (-as)
Faqja zyrtare www.gobiernosantiago.cl
image_skyline nga Santiago, Kili

I themeluar në vitin 1541, Santiago ka qenë kryeqytet i Kilit që nga kohërat kolonialiste. Qyteti ka një qendër të arkitekturës neoklasike së shekullit të 19-të dhe rrugët anësore dredha-dredha. Pamja e Santiagos formohet nga disa kodrat të shkëputura dhe lumit të rrëmbyeshëm Mapocho, dhe nga parqe të tilla si Parku Pyjor. Vargmali i Andeve mund të shihet nga shumica e pikave në qytet. Këto male të kontribuojnë për një problem të konsiderueshëm të smogut, sidomos gjatë dimrit. Periferitë e qytetit rrethohen nga vreshtat.

Edhe pse konsiderohet si një qytet i madh, Santiago nuk është një njësi e vetme administrative, por në të kundërtën është pjesë e territorit të 37 komunave, nga të cilat 26 prej tyre janë krejtësisht brenda zonës urbane dhe 11 jashtë saj. Pjesa më e madhe e qytetit është në kuadër të Provincës së Santiago, me disa zona brenda krahinat Maipo, Cordillera dhe Talagante.

Santiago është përafërsisht në Koordinatat 33° 26′ 16 “N 70° 39′ 01” D / -33,43778, -70,65028, në një lartësi mesatare prej 567 metrash. Në vitin 2002, conurbation shtrihen rreth 641,4 km ² dhe kishte një popullsi prej 5.428.590 banorë, të barabartë me rreth 35.9% e popullsisë totale. Sipas këtyre shifrave, James është gjithashtu e shtatë më të populluar të qytetit në Amerikën Latine, dhe një nga 45 zonat e qyteteve më të mëdha të botës.

Santiago mban kyçe agjencive qeveritare (në përjashtim të Kombëtar të Kongresit, e cila gjendet në Valparaiso), financiare, administrative, tregtare dhe kulturore i çështjeve. Santiago de Chile është edhe selia e ECLAC dhe është konsideruar e tretë të Amerikës Latine me qytetin më të mira të cilësisë së jetës, pas Buenos Aires dhe Montevideo gama globale si një qytet të klasës, në kulmin e Amsterdamit ose Boston, dhe rrahjen e qytetet e mëdha të tilla si Romë, Stokholm dhe Pekin. Së fundi, ajo konsiderohet si e 53 th më të mëdha të qytetit të ardhurave në botë, me një GDP (PPP) prej US $ 91.000 milion në vitin 2005 dhe llogaritur 160.000 milion $ deri në 2020.

. . . Santiago . . .

“Themelimi i Santiagos 1541”, vepër e piktorit Pedro Lira (1858).

Sipas disa kërkime arkeologjike, besohet se e basenit Santiago ishin grupet e para të njeriut në 10.000 a. C. Këto grupe ishin kryesisht nomade gjuetar-gatherers, i cili u zhvendos nga bregu i brendshëm në kërkim të guanacos gjatë tret malore. Gati 800 vjet, filloi të parë për shkak të banorëve të vendosur në formimin e komuniteteve bujqësore Mapocho përgjatë lumit, kryesisht fasule, patate dhe misër, dhe zbutje e auquenidos të zonës.

Njerëzit në këtë zonë i përkasin grupeve picunches ose promaucaes, subjekt i Inca Empire nga fundi i shekullit të pesëmbëdhjetë dhe fillim të shekullit të gjashtëmbëdhjetë. Incas i vendosur në luginën e disa mitimaes, kryesore të vendosura në një zemër të qytetit, si dhe të forta huaca Chena Cerro El Plomo të shenjtë. Në këtë zonë do të ketë shërbyer si një bazë për ekspedita të Inca Jug Road komutator dhe Inca Trail.

Duke qenë të dërguar nga Francisco Pizarro nga Peru dhe do të bëjë një udhëtim i gjatë nga Cuzco, spanjisht pushtues e Pedro de Valdivia extremeño Luginën Mapocho arritur më 13 dhjetor 1540. E pret e Valdivia camped përgjatë lumit, mbi shpatet (shpatet) e kodrës Tupahue dhe filloi ngadalë për të ndërtuar marrëdhëniet me picunches Indians që të banuara të zonës, pas të cilës Valdivia ftuar shefat e zonës në një parlament ku ai shpjegoi qëllimin e themelimit të tij një qytet në emër të Mbretit të Spanjës Karlos I, i cili do të jetë kryeqyteti i tij governorship e Nueva Extremadura. Indians i kanë pranuar dhe kanë rekomanduar do të themelimit të qytetit në një ishull të vogël që ndodhet në mes të dy armëve të lumit e ardhshme në një kodër të vogël të quajtur erë.

Më 12 shkurt 1541, e themeluar zyrtarisht Valdivia qytetin e Santiago del Nuevo Extremo (Santiago de Nueva Extremadura) në nderin e apostulli Santiago, mbrojtës i shenjtë i Spanjës, i afërt me erë, e njohur si pushtues “Saint Lucia”. Pas kolonial rregullat, Valdivia autorizuar të tërhequr e ri të qytetit të Alarife Pedro de Gamboa, i cili synon të qytetit si një rrjet. Në zemër të qytetit të hartuar një shesh, rreth të cilave disa vende janë zgjedhur për katedralen, dhe shtëpia e guvernatorit burg. Në total, tetë blloqe janë ndërtuar nga veriu në jug, dhe dhjetë nga lindja në perëndim, dhe çdo diellore (katërt kategorin) i është dhënë për të ndërtuar shtëpi Settlers që e baltë dhe kashtë.

. . . Santiago . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . Santiago . . .

Previous post Valonia
Next post Borina