Byakuya Kuchiki

Byakuya Kuchiki (Japonisht: 朽木 白哉) është personazh fiktiv në serialin e animuar Bleach e krijuar nga Tite Kubo. Ai është kapiten i divisionit të 6-të në Gotei 13. Zëvendësi i tij është Renji Abarai. Ai është kreu i 28-të i fisit Kuchiki, një prej katër fiseve më fisnike në Shoqatën e Shpirtërave.

. . . Byakuya Kuchiki . . .

Si kreu i 28-të i llanit Kuchiki, Byakuya vepron në një mënyrë aristokratike. Ai gjithmonë duket i qetë dhe apatik ndaj njerëzve të tjerë, edhe pse në të vërtetë është konfliktuar. Ai është veçanërisht i qetë, madje edhe në betejë. Ai përgjithësisht vepron indiferent, në kufi me arrogancën, për shumicën e situatave me të cilat përballet. Byakuya ofendohet lehtë nëse emri i tij nuk përdoret siç duhet. Si i tillë, ai e shikon Ichigo Kurosaki me përbuzje për t’iu referuar gjithmonë në mënyrë jo të duhur. Kur Byakuya bisedon me Ichigo, ai e quan me emrin e tij të plotë. Byakuya është shumë perceptues, plotësisht i vetëdijshëm për kufijtë e aftësive të tij, dhe gjithçka që ai shprehet në krahasim me një kundërshtar është zakonisht e justifikuar. Megjithëse vazhdimisht deklaron se është shumë më i fortë se kundërshtarët si Zommari Rureaux, Byakuya mban një ton zyrtar, duke përdorur gjithnjë “watashi” i cili është një mënyrë formale për t’iu referuar vetvetes. Kur ishte i ri, ai ishte i shpejtë në zemërim dhe me kokë shumë të nxehtë, siç vërehet nga gjyshi i tij.

Byakuya beson fuqimisht në ligj dhe rregull. Si kapiten i Gotei 13 dhe kryetar i një prej familjeve të mëdha fisnike, ai punon shumë për një shoqëri paqësore. Ai beson se për të ruajtur rendin, të gjithë shkelësit e ligjit duhet të ndëshkohen, edhe nëse kjo shkon kundër dëshirave të tij. Byakuya mendon se “një pjesë e përgjegjësive të një kapiteni është të sigurohemi që përgjegjësitë e togerit janë kujdesur”.

Gjatë viteve midis birësimit të Rukia dhe dënimit me vdekje, krenaria dhe sjellja e qetë e Byakuya e bënë atë të besonte se ai kurrë nuk kujdesej për të, sepse ai kurrë nuk e kishte parë një herë atë. Përkundër mënyrës së tij të akullt dhe të rregullt, Byakuya kujdeset dhe mbron ata që janë të rëndësishëm për të. Kjo vlen veçanërisht për Rukia pasi ai e donte shumë Hisanën dhe i premtoi asaj se ai do ta mbronte Rukia pa marrë parasysh se çfarë do të ndodhë. Pas ngjarjeve të incidentit Aizen, ai pranon se ligji nuk është i përsosur dhe bëhet më i butë ndaj Rukia. Megjithëse, ai përpiqet të ruajë një ekuilibër midis urdhrave të mëposhtëm dhe thyerjes së ligjit duke shfrytëzuar zbrazëtirat në urdhërat e tij. Përveç kësaj, ai gjithashtu siguroi Rukia dhe Renji rrobat e sigurisë për t’i mbrojtur ata nga terreni i ashpër i Hueco Mundo.

Byakuya është e popullarizuar në mesin e femrave Shinigami të Shoqatës së Shpirtërave, dhe u votua numër një në sondazhin “kapitenin që dëshirojmë të lëshojmë një libër fotografish” nga shoqata e grave Shinigami. Ai i pëlqen lulet e qershisë japoneze, shëtitjet gjatë natës, ushqimi pikant dhe bananet, por nuk i pëlqen ëmbëlsirat. Byakuya shkëlqen në kaligrafi.

Ganju Shiba ka deklaruar se Byakuya është udhëheqësi më i fortë në tërë historinë e klanit Kuchiki, dhe Kōga Kuchiki ka deklaruar pak, nëse ndonjë, nga udhëheqësit e klanit Kuchiki kanë qenë po aq të fuqishëm sa Byakuya, duke e shtjelluar më tej nivelin e tij të fuqisë. Reiatsu i tij është i bardhë. Pas stërvitjes së tij brenda Pallatit Mbretëror, Byakuya dërgoi me lehtësi tre Sternritter ndërsa luftoi pesë prej tyre njëkohësisht.

Byakuya është një mjeshtër i zotërimit të shpatës, që posedon saktësi të përsosur dhe kryen sulme vdekjeprurëse me pak përpjekje.

Byakuya është i njohur më së miri për aftësitë e tij në Shunpo (lëvizja e shpejtë). Ai u mësua nga Yoruichi Shihōin dhe asnjëherë nuk ka mundur ta mposhtë atë. Ai është lehtësisht një nga përdoruesit më të aftë të kësaj aftësie në të gjithë Shoqatën e Shpirtërave. Ai mbeti në gjendje të përdorë Shunpo pasi ndërpreu muskujt dhe tendinat në këmbën e majtë.

Byakuya ka njohuri të konsiderueshme për magjitë e nivelit të lartë Kidō, duke përdorur disa radhazi në vazhdimësi, pa asnjë fjalë magjike dhe pothuajse asnjë përpjekje, dhe ende duke zotëruar fuqi të frikshme. Ai ka përdorur magji deri në nivelin 81, dhe posedon njohuri të përparuara të aplikimit dhe qëndrueshmërisë së Kidō. Ai mund të përdorë një magji të nivelit të ulët në mënyrë të përsëritur në vazhdimësi të shpejtë dhe me efekte shkatërruese, si dhe një kundër sulmeve. Ai përdor një magji rrufeje të nivelit të ulët për të djegur një vrimë pikërisht përmes shpatullës së Ichigo.

Byakuya është i aftë në luftime me duar, edhe pse ai shpesh shihet duke luftuar me shpatë.

. . . Byakuya Kuchiki . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . Byakuya Kuchiki . . .

Previous post Lëvizja Vetëvendosje
Next post Packet Tracer