Anel Rashkaj

Anel Rashkaj i lindur më 19 gusht 1989 është një futbollist profesional kosovar i cili luan si mesfushorë për klubin suedez AFC Eskilstuna.

Anel Rashkaj

Rashkaj me Sandnes Ulf në mars 2014
Personal information
Date of birth (1989-08-19) 19 Gusht 1989 (32 vjeç)
Place of birth Prizren, Kosovë,
Height 1.80 m (5 ft 11 in)
Position(s) Mesfushor
Club information
Current team
AFC Eskilstuna
Number 21
Youth career
0–2003 KF Liria
2003 IF Leikin
2003–2006 Halmstads BK
Senior career*
Years Team Apps (Gls)
2007–2011 Halmstads BK 112 (2)
2012–2016 Sandnes Ulf 131 (5)
2017 AFC Eskilstuna 13 (0)
2017 KF Prishtina 3 (0)
2018– AFC Eskilstuna 27 (2)
National team
2009– Kosova 4 (0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

. . . Anel Rashkaj . . .

Rashkaj filloi të luaj futboll për KF Liria në Prizren. Në moshën 14 vjeçare ai u shpërngul me familjen e tij në HalmstadSuedi ku e vazhdoi karrierën futbollistike në IF Leikin, por vetëm për disa muaj përpara se të nisej për rivalët vendas Halmstads BK.[1] Edhe pse nuk ishte përzgjedhur si trajner, një trajner i ekipit të të rinjve trajnuar me skuadrën e lartë, në vitin 2007 ai u vendos në stol kundër IFK GöteborgAllsvenskan dhe në ndeshjen e ardhshme kundër Kalmar FF ai bëri debutimin e tij, duke zëvendësuar Martin Fribrock, vetëm disa ditë pas ditëlindjes së tij të 18-të.[2]

Para sezonit të vitit 2008. Ai u ngrit nga ekipi i të rinjve për t’u bërë një anëtar i plotë i skuadrës së lartë,[3] kryesisht duke u përdorur si anësor i majtë.[4] Në vitin 2009, Rashkaj dhe Michael Görlitz ishin lojtarët e vetëm që luajtën në të gjitha ndeshjet e ligave të sezonit, gjithsej 30 ndeshje, ai gjithashtu përfaqësoi klubin në të gjitha 17 ndeshjet e tjera të vitit, 2 kupa dhe 15 ndeshje miqësore, i vetmi lojtar që kishte luajtur në të gjitha ndeshjet e klubit në atë vit.[5] Anel Rashkaj shënoi golin e tij të parë të ligës në vitin 2009 kundër Kalmar FF.[6]

Sezoni 2010 pa Janne Andersson të largohet si menaxher i Halmstads BK dhe duke u zëvendësuar nga Lars Jacobsson, ish-ndihmës i menaxherit. Lars vazhdoi me sistemin 4-5-1 të Janne, Rashkaj luajti shumicën e ndeshjeve të tij në anën e djathtë të mesfushës, disa herë duke u përdorur si anësor i majtë, duke shënuar golin e tij të dytë në fillim të sezonit në fitoren 4-0 të Halmstad mbi Åtvidabergs FF. Sezoni i vitit 2011 filloi si ai më parë, Lars Jacobsson u largua nga klubi dhe u zëvendësua nga spanjolli Josep Clotet Ruiz, së bashku me menaxherin e ri erdhën disa mesfushorë spanjollë, të cilët panë që Anel u zhvendos nga skuadra fillestare në stol në fillim të sezonit të ligës, kundër pritjeve të shumë njerëzve.[7][8] Në mes të sezonit të vitit 2011, lojtarët spanjollë u larguan pasi huazimi i tyre përfundoi me klubin dhe Clotet Ruiz u shkarkua pas një serie të gjatë të rezultateve të dobëta, nën drejtuesin e ri Jens Gustafsson. Rashkaj u kthye në formacionin fillestar,[9] por ai nuk ishte në gjendje të ndihmojë Halmstad nga bein zbritur deri në fund të sezonit.

Pas përfundimit të sezonit 2011, shumë lojtar të Halmstad vendosën ta lëjnë klubin, në mesin e tyre edhe Anel Rashkaj, pasi kontrata e tij me klubin përfundoi.[10]

. . . Anel Rashkaj . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . Anel Rashkaj . . .

Previous post Nxënësi
Next post Makinat e rrymës alternative