Adrien Brody

Adrien Brody ( 14 prill1973), aktor amerikan. Fitues i Çmimit Oscar për rolin më të mire për filmin e Romana Polanskit Pijanisti (2002.), me të cilën hynë në radhën e fituesve më të rij të këtij çmimi.

Adrien Brody
U lind 14 prill1973

Woodhaven, QueensNew York, SHBA
Kombësia amerikan
Titulli Brody në vitin 2011 në Tribeca Film Festival në premierën e Detachment

. . . Adrien Brody . . .

Brody ka lindur në Woodhaven, Queens në New York, si biri i Sylvia Plachy, një fotogazetare, dhe Elliot Brody, një piktor dhe profesor në pension. Babai Brody-së rrjedh nga familja çifute, ndërsa nëna e tij ka lindur në Budapest , nga familje katolike dhe çifute. Si fëmijë, Brody merr pjesë në një shfaqje magjike në ditëlindjen e “Amazing Brody”. Ka shkuar në në Shkollën e Fiorello H. LaGuardia Lartë në New York, në degën e Muzikës dhe Artit. Prindërit e kanë dërguar edhe në kurswe të ndryshme të aktrimit, me qëllim që të largohet nga një shoqëri e rrezikshme, me të cilën ishte shoqëruar.

Në vitin 1992. U plagos rëndë në një aksident me motor në të cilin ai fluturoi mbi makinë dhe u godit me këmbë në trotuar. Ai kaloi disa muaj në shërim.

Brody është në një lidhje me aktoren spanjolle Elsom Pataky.[1][2]

Viti Titulli Roli Shënime
1988. Përfundimisht në shtëpi Billy
1989 tregime njujorkeze Mel
1991. The Boy Who Cried Bitch Eddie
1993. Bota nën këmbë Lester Silverstone
1994. Engjujt në lojëra Danny Hemmerling
Jailbreakers Skinny
1996. Nothing to Lose Ray Diglovanni ili Ten Benny
Solo Dr. Bill Stewart, Solov dizajner
Plumbi Ruby
1997. herën e fundit kur bëra vetëvrasje Ben
Six Ways to Sunday Arnie Finklestein
1998. Via e kuqe e hollë Kaplar Fife
Varrosja e një kurorëzimi Mario Bellini
Restorani Chris Calloway
1999. Kisik Harry
Tregimi nga Balitimore Van Kurtzman
Vera kur e mbyta veten Richie
2000. Buk dhe lule Sam Shapiro
tregimet e Harrisonit Kyle Morris
2001. Humbja e vetëdijes Grof Nicolas De La Motte
Love The Hard Way Jack Grace
2002. Dummy Steven
Pijanisti Władysław Szpilman Oscar për rolin më të mire mashkull, nominime Golden Globe për aktorin më të mirë – dramë
2003. Detektivi i përfolur First Hood
2004. Zaselak Noah Percy
2005. terri Jack Starks
King Kongu Jack Driscoll
2006. Hollywoodland Louis Simo
2007. The Tehuacan Project Pripovjedač
Manolete Manuel Rodríguez Sánchez “Manolete”
The Darjeeling Limited Peter Whitman
2008. Cadillac Records Leonard Chess
2010. The experiment Travis
2010 Predators Royce
2011 Wrecked Man Also executive producer
2011 Midnight in Paris Salvador Dalí I nominuar – Alliance of Women Film Journalists Award for Best Ensemble Cast
I nominuar – Phoenix Film Critics Society Award for Best Ensemble Acting
I nominuar – San Diego Film Critics Society Award for Best Performance by an Ensemble
I nominuar – Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
2011 Detachment Henry Barthes Producent ekzekutiv
2012 Back to 1942 Theodore White
2013 InAPPropriate Comedy Flirty Harry Also co-writer; uncredited
2013 Third Person Sean
2014 The Grand Budapest Hotel Dmitri
2014 American Heist Post-Production
2015 Dragon Blade Para producent
2015 Septembers of Shiraz Para produkcent

. . . Adrien Brody . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . Adrien Brody . . .

Previous post Azoti
Next post Peter Diamandis